آغاز انتخاب رشته تحصيلي از پايه نهم


معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش گفت:‌ دانش‌آموزان متوسطه ازامسال می توانند در پایان پایه نهم ، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرتهران، علی زرافشان درخصوص انتخاب شاخه و رشته تحصیلی دانش‌آموزان مقطع متوسطه پایه نهم اظهارکرد:‌ در برنامه درسی ملی تأکید شده هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در این مقطع تحصیلی انجام شود و براین اساس در سال‌های اخیر درس کارو فناوری به مجموعه دروس دوره ابتدایی و متوسطه اول اضافه شد که در این درس زمینه آشنایی دانش‌آموزان با رشته‌های تحصیلی و مشاغل موجود در بازار فراهم شد .

وی افزود:‌ دانش‌آموزان در درس هنر نیز با رشته‌های زمینه هنر آشنا می‌شوند. در درس کار و فناوری بستر لازم برای آشنایی دانش‌آموزان با فرآیند انتخاب رشته فراهم و پروژه‌ای تعریف شده که در فرآیند اجرای آن دانش‌آموز با همکاری مشاور و معلم کار انتخاب رشته را انجام می‌دهند و از طریق این پروژه با علائق خود و نحوه انتخاب رشته آشنا می‌شوند .

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ از سه ماه گذشته آموزش مشاوران و مدیران مدارس که کار اصلی هدایت تحصیلی دانش‌آموزان را برعهده دارند، آغاز شد .

وی افزود: امسال طرح حضور یک روزه در هنرستان‌ها را اجرا کردیم تا دانش‌آموزان پایه نهم با رشته‌‌های هنرستانی نیز آشنا شوند .

زرافشان در خصوص عدم امکان تغییر رشته دانش‌آموزان در فرآیند جدید هدایت تحصیلی بیان کرد:‌ برای دانش‌آموزان همچنان این فرصت فراهم است تا در بین رشته‌های موجود در شاخه نظری تغییر رشته دهند اما در شاخه فنی‌ و حرفه‌ای و کاردانش چون دروس مشترک با شاخه نظری محدود است از گذشته امکان تغییر رشته با محدودیت‌هایی همراه بود .

به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ، وی بیان کرد:‌چهار عامل استعداد، ‌علاقه، نیاز و امکانات در انتخاب رشته دانش‌آموزان مؤثرند همچنین در بحث استعداد و علاقه دانش‌آموزان شش مؤلفه دخالت دارد که عملکرد تحصیلی دانش‌آموز و آزمون‌های استعداد سنج و رغبت سنجش بخشی از آنهاست .

 

آغاز انتخاب رشته تحصیلی از پایه نهم

تاریخ انتشار چهارشنبه 25 فروردین 1395
نام منبع اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران
شماره مطلب 59
دفعات دیده شده 2412
آخرین مشاهده 2 روز پیش