خورشيد؛ شكل گيري و ساختارها


خورشید که در مرکز منظومه‌ی شمسی جای گرفته است، بزرگترین جرم این مجموعه محسوب می‌شود. جرم خورشید حدود ۹۹.۸ درصد از جرم کل منظومه‌ی شمسی را شامل می‌شود و شعاع آن تقریباً ۱۰۹ برابر شعاع کره‌ی زمین است. حجم خورشید به‌اندازه‌ای است که می‌توان یک میلیون کره‌ی زمین را در آن جای داد.
 
دمای بخش قابل مشاهده‌ی خورشید نزدیک به ۵۵۰۰ درجه‌ی سلسیوس می‌رسد. این در حالی است که دمای هسته‌ی مرکزی خورشید ۱۵ میلیون درجه‌ی سانتی گراد است. این دمای بسیار بالا حاصل واکنش‌های هسته‌ای است. بر اساس محاسبات ناسا، برای رسیدن به انرژی حرارتی خورشید باید در هر ثانیه یکصد میلیارد تن دینامیت منفجر شود.  
 
خورشید یکی از ۱۰۰ میلیارد ستاره‌ای است که در کهکشان راه شیری زندگی می‌کنند. فاصله‌ی خورشید تا مرکز کهکشان راه شیری ۲۵۰۰۰ سال نوری است و این ستاره هر ۲۵۰ میلیون سال یک بار به دور هسته‌ی کهکشان راه شیری می‌گردد. خورشید تقریباً ستاره‌ای جوان است و در دسته‌بندی ستاره‌ها در گروه ستاره‌های جمعیت اول قرار می‌گیرد.

ستاره‌های نسل اول مقادیر نسبتاً زیادی عناصر سنگین‌تر از هلیوم دارند. قبل از ستاره‌های جمعیت اول، ستاره‌های جمعیت دوم متولد شده‌اند که در حقیقت نسل قبلی ستاره‌هایی مانند خورشید هستند. ممکن است هنوز ستاره‌هایی از جمعیت سوم هم در عالم وجود داشته باشند، اما هنوز این ستاره‌ها از قاب تلسکوپ‌ها و کاوشگرهای ما رصد نشده‌اند. 
 
شکل‌گیری و تحول:
خورشید 4.6 میلیارد سال قبل متولد شده است. بسیاری از ستاره‌شناسان معتقدند که خورشید و سایر اجزای منظومه‌ی شمسی از یک ابر غول پیکر و چرخان به نام سحابی خورشیدی شکل گرفته‌اند. همان طور که این سحابی به دلیل نیروی گرانش متراکم‌تر میشد، سرعت حرکت وضعی‌اش هم بیشتر می‌شد و به همین دلیل شکل دیسک مانندی به خود گرفته بود. بیشتر مواد سازنده‌ی سحابی خورشیدی در مرکز دیسک جمع شده و خورشید را شکل دادند. 
 
خورشید آنقدر سوخت هسته‌ای دارد که می‌تواند تا ۵ میلیارد سال آینده حرارت و نور تولید کند. پس از اتمام سوخت هسته‌ای، خورشید به یک غول سرخ تبدیل خواهد شد. در نهایت لایه‌های بیرونی این غول سرخ در فضا رها می‌شوند و هسته‌ی مرکزی باقی می‌ماند که کوتوله‌ی سفید نام دارد. و این کوتوله‌ی سفید به مرور زمان سرد می‌شود و تبدیل به جرمی‌ می‌شود که به کوتوله‌ی سیاه موسوم است.
 
ساختار داخلی و اتمسفر:
خورشید و جو آن به بخش‌ها و لایه‌های مختلفی تقسیم بندی شده‌اند. اگر بخواهیم این لایه‌ها را از مرکز به سمت بیرون خورشید بررسی کنیم ابتدا نواحی تابشی و سپس نواحی همرفتی قرار گرفته‌اند. اتمسفر خورشید هم از چهار بخش فوتوسفر، کروموسفر، ناحیه‌ی انتقالی و تاج خورشیدی تشکیل شده است. فراتر از این بخش‌ها بادهای خورشیدی و گازهایی که از تاج خارج می‌شوند وجود دارند.
هسته‌ی مرکزی خورشید حدود یک چهارم شعاع آن را در بر می‌گیرد. اگرچه هسته‌ی خورشید تنها دو درصد از حجم کل این ستاره را تشکیل می‌دهد، اما چگالی آن ۱۵ برابر چگالی میانگین خورشید است. منطقه‌ی تابشی حدود ۷۰ درصد از شعاع باقی مانده را اشغال می‌کند در حالی که ۳۲ درصد حجم و ۴۸ درصد از جرم خورشید را شامل می‌شود.
نوری که در هسته‌ی خورشید تولید می‌شود در اینجا آزاد می‌شود. این ناحیه به گونه‌ای است که ممکن است فوتون‌های تولید شده در واکنش‌های هسته‌ای به یک میلیون سال زمان برای عبور از لایه‌ی تابشی احتیاج داشته باشند. لایه‌ی همرفتی به سطح خورشید می‌رسد و با وجودی که ۶۶ درصد از حجم خورشید را تشکیل داده است، اما سهم آن در جرم تنها ۲ درصد است. لایه‌ی همرفتی از سلول‌های همرفتی تشکیل شده است. دو نوع سلول همرفتی در خورشید وجود دارند، نوع اول که سلول‌های همرفتی کوچک محسوب می‌شوند و هرکدام از آن‌ها شعاعی معادل ۵ کیلومتر دارند و دسته‌ی دوم که سلول‌های بزرگ همرفتی هستند و شعاعشان به ۳۰۰۰۰ کیلومتر نیز می‌رسد. 
 
فوتوسفر پایین‌ترین لایه‌ی جو خورشید است. نوری که ما هر روز می‌بینیم از این لایه تابش می‌شود. ضخامت فوتوسفر ۵۰۰ کیلومتر است اما قسمت‌هایی که نور از آن‌ها تابش می‌شود، کمتر از یک سوم این ضخامت هستند. دما در لایه‌ی فوتوسفر از ۶۱۲۵ درجه تا ۴۱۲۵ درجه‌ی سانتی گراد متغیر است و دماهای کمتر مربوط به بخش‌های فوقانی این لایه هستند. لایه بعدی کروموسفر است که داغ ار از فتوسفر می‌باشد. دمای آن تا ۱۹۷۰۰ درجه‌ی سلسیوس نیز می‌رسد. در این لایه شراره‌هایی از خورشید ایجاد می‌شوند که تا ارتفاع ۱۰۰۰۰ کیلومتری مواد را به بالا پرتاب می‌کنند. ضخامت این شراره‌ها ۱۰۰۰ کیلومتر است.پس از کرونوسفر لایه‌ی انتقالی قرار گرفته است. ضخامت این لایه از چند صد تا چند هزار کیلومتر متغیر است و حرارت خود را از قسمت بالاتر، یعنی تاج دریافت می‌کند. تابش ناحیه‌ی انتقالی عمدتاً در طول موج فرابنفش است. پس از ناحیه‌ی انتقالی تاج خورشیدی قرار گرفته که از جریان‌ها و حلقه‌های گازهای یونیده شده تشکیل شده است. دمای تاج از پانصد هزار درجه با عدد باورنکردنی ۶ میلیون درجه‌ی سانتی گراد می‌رسد. این دما هنگامی ‌که یک فوران خورشیدی رخ دهد به ده میلیون درجه نیز خواهد رسید. موادی که در تاج وجود دارند در قالب بادهای خورشیدی در فضا پراکنده می‌شوند.

خورشید؛ شکل گیری و ساختارها

تاریخ انتشار سه‌شنبه 18 خرداد 1395
نام منبع شبکه رشد
شماره مطلب 102
دفعات دیده شده 1685
آخرین مشاهده 12 ساعت پیش