8مزایای منحصر به فرد مدرسه اینترنتی

مدرسه اینترنتی و مزایای آن

مدرسه اینترنتی

با پیشرفت سرسام آور تکنولوژی در جهان، تمام مشاغل زیرِ سایه ی اینترنت فعالیت های خود را انجام داده و اکثر مشاغل سنتی یا تا به امروز از بین رفته اند یا در شرف نابودی قریب الوقوع اند. مدرسه اینترنتی نیز یکی از همین پیشرفت هایی است که به برکت حضور اینترنت برای دانش آموزان پدید آمده است.

این نوع آموزش از طریق کلاس های مجازی سالهاست وجود دارد و دانشجویان اندکی کمابیش هر چند ترم در میان، شاید اجباراً یک بار از این کلاس ها استفاده کرده باشند. اما جمعیت کثیری از افراد به این نوع آموزش بدبین بوده و بدون آنکه حتی تجربه ای از آن داشته باشند، سطح آموزشی در این کلاس ها و مدارس را مورد شک و تردید قرار می دادند.

تا اینکه پاندمی کرونا همه را به یک اجبار جمعی محکوم کرد و چاره ای جز استفاده از این نوع کلاس ها نبود، وگرنه شاید امکان تشکیل کلاس های حضوری سالهای سال هم مقدور نمی شد. همین امر باعث جهشی بسیار عظیم در صنعت آموزش شد و امروز این مدارس اینترنتی و آموزش های مجازی هر چه بیشتر رو به رشد و توسعه بوده و محبوبیت بسیار زیادی در بین همگان دارند.

مدرسه اینترنتی چیست؟

مدرسه اینترنتی، همانطور که از اسمش هم مشخص است، مدرسه ایست که در محیطی مجازی، از راه دور و بر پایه تکنولوژی اینترنت و استفاده از دیگر فناوری های کمکی، فضایی را برای تحصیل دانش آموزان فراهم آورده است.

مانند مدرسه های سنتی یک مکان ساختمانی نیست، بلکه پلتفرمی مجازیست که تیمی مشتمل از معلمان، مربیان، پشتیبانان و یک سری هماهنگ کننده را دور هم گرد آورده تا نه تنها به آموزش و یادگیری دانش آموزان کمک بیشتری شود، بلکه روند آموزشی را نیز برای افراد تسهیل کند.این مدارس یا به صورت همزمان تدریس می کنند و استاد و دانشجو از طریق تصویر و صوت همزمان و زنده با هم در ارتباط هستند و یا نوع تعامل شان با هم به صورت غیر همزمان است.

READ  بررسی مدرسه ایرانی در ژاپن

به این صورت که معلم محتوای آموزشی و تکالیف دانش آموزان را بر روی پلتفرم مدرسه بارگذاری می کند و دانش آموزان هر زمان که مساعد بودند، مطالب را بررسی کرده و در بازه زمانی تعیین شده، تکالیف خود را از طریق روش های غیر مستقیم (مثلاً بارگذاری در پلتفرم یا گروه واتس اپ) برای پشتیبان های آموزشی خود می فرستند.

چالش اصلی این نوع مدارس تمرکز دانش آموزان است. هر چه شاگرد سنش بیشتر باشد، مستقل تر فعالیت می کند اما هر چه سنش پایین تر باشد، مثلاً دانش آموزان دوران ابتدایی، جلب توجه آنها به مطالب درسی به مراتب سخت تر است و همکاری پیوسته والدین یا افراد درجه یک کودک را می طلبد.

مزایای مدارس اینترنتی چیست؟

مدرسه اینترنتی مزایای بیشماری دارد، از جمله:

1- از لحاظ هزینه، مدرسه آنلاین هم برای دانش آموزان به صرفه تر است و هم برای معلمان. دلیلش هم این است که هزینه زیادی برای منابع آنلاین صرف نمی شود و دانش آموزان به تمام منابع آنلاین از طریق اینترنت و به رایگان دسترسی دارند،

در نتیجه هزینه ثبت نام در مدرسه اینترنتی برایشان کمتر از مدرسه حضوری است. از طرف دیگر معلمان نیز محدودیت فضا برای پذیرش دانش آموزان بیشتر ندارند و می توانند افراد بیشتری را پذیرش کنند.

 

2 – هر دانش آموز از هر نقطه ای از جهان که باشد و حتی روستاهای محروم و حومه نشین نیز می تواند در مدرسه اینترنتی شرکت کرده و از خدمات آن بهره مند گردد و لازم نیست که حتماً کیلومترها مسیر را طی کند تا خود را به این مدرسه برساند.

READ  تفاوت مدارس ایران و ترکیه

 

3 – کلاس های آنلاینِ غیر همزمان این امکان را برای دانش آموزانی که غیبت داشته اند یا آنانی که تمایل دارند مطالب کلاس را دوباره و دوباره مرور کنند، فراهم می کند تا از فایل هایِ ضبط شده ی کلاس که در پلتفرمِ مدرسه اینترنتی بارگذاری شده، استفاده کنند.

 

4 – مدرسه اینترنتی فرصتی عالی است برای دانش آموزانی که از بهره هوشی بالاتری برخوردارند و سطح کلاس ها برای آنها مبتدی محسوب می شود. آنها مطالب کلاس را (در کلاس های غیر همزمان) با سرعت بیشتری مطالعه کرده و بعد از آن به سراغ تقویت مهارت های دیگرشان می روند.

 

5 – مشکلاتی نظیر سرماخوردگی، کووید-19 یا بیماری هایِ فیزیکی دیگر، مانعی برای یادگیری دانش آموزان نبوده و دانش آموزان به علت نبود تماس فیزیکی با دیگران می تواند به راحتی در کلاس ها شرکت کنند.

 

6 – مدرسه فیزیکی دانش آموزان را بر اساس توانایی هایشان طبقه بندی می کند و این یکسان سازی باعث می شود تا تفاوت های مذهبی، سن، شکل ظاهری، سیاست، جغرافیا و یا مذهب بهانه ای برای دیگر دانش آموزان نباشد تا به هم تعرض کنند.

 

7 – امکان شرکت در دوره های جذاب و متنوعی که در محیط زندگی دانش آموز ارائه نمی شوند، برای دانش آموز وجود دارد.

 

8 – مهارت های دانش آموزان در زمینه تحقیقات اینترنتی و سرچ های آنلاین افزایش افزایش چشمگیری پیدا می کند.

READ  مهاجرت به کانادا

 

مواردی که در اینجا ذکر شدند، تنها چند مزیت کوچک از مدرسه اینترنتی بودند. البته معایبی هم دارند و اینطور نیست که از هر طرف به آن نگاه کنید فقط سود و منفعت باشد.

مثلاً اگر دانش آموزی به اینترنت یا دستگاه هوشمند دسترسی نداشته باشد، کلاس ها را از دست می دهد، مهارت تعاملی دانش آموزان به طور چشمگیری در مدرسه اینترنتی کاهش پیدا کرده و در جامعه واقعی سخت تر از معمول می توانند با هم ارتباط برقرار کنند، در خانه حواس پرتی بیشتر و سطح تمرکز بچه ها به مراتب پایین تر است و یا اینکه در موقع امتحان ها شرایط تقلب بیشتر برای شخص مهیاست، زیرا منابع آنلاین بیشتری در اختیار اوست و گاهاً کنترل این موارد برای معلمان بسیار دشوار است و مواردی دیگر از این دست. اما چیزی که بدیهی است، این است که کفه مزایای این ترازو سنگین تر از معایب آن است.

***

مدرسه اینترنتی بین المللی ثمین، به عنوان یک مرکز آموزشی پیشرو در زمینه آموزش های مجازی، معروف ترین و مطرح ترین مدرسه اینترنتی ایران است که به دانش آموزان مقاطع مختلف، از دبستان گرفته تا پیش دانشگاهی، مطابق با چارت های آموزش و پرورشِ ایران و طبق استانداردهای آموزشی بین الملل به بحث تعلیم و تربیتِ دانش آموزان ایرانی کمک می کند.

مزیت این مدرسه، نسبت به مدارسِ مجازی دیگر بین المللی بودن آن است. هر دانش آموزی که نیاز به مدارک معتبرِ آموزش و پرورشِ ایران داشته باشد، در تمامی مقاطع، هر کجای دنیا که باشد می تواند در این کلاس ها شرکت کرده و مانند تمام افرادی که در ایران تحصیل کرده اند، مدارک تحصیلی معتبر خود را دریافت نماید.

این مدرسه دغدغه اکثر والدینی که فرزندانشان در ایران نیستند، اما تمایل دارند تا مدارک تحصیلی ایران را دریافت کنند، از بین برده است.

راه های ارتباطی

پیام بگذارید

X