كلاس مجازي

در عصر حاضر و در سراسر دنیا با پیشرفت روز افزون تکنولوژی برگزاری کلاس و تحصیل علم در دانشگاه ها، مدارس، مؤسسات و فضاهای حقیقی جای خود را به کلاس ها و دوره های مجازی داده است.

در عصر حاضر و در سراسر دنیا با پیشرفت روز افزون تکنولوژی برگزاری کلاس و تحصیل علم در دانشگاه ها، مدارس، مؤسسات و فضاهای حقیقی جای خود را به کلاس ها و دوره های مجازی داده است.

یادگیری الکترونیکی امروزه توجه بسیاری از دست اندرکاران آموزش را به خود جلب نموده است. امروزه دانشگاه ها و مدارس بسیاری در سراسر دنیا از طریق سیستم مدیریت یادگیری(learning Management System)که به اختصار lms نامیده می شود به ارائه ی خدمات آموزشی و برگزاری کلاس های آنلاین می پردازند.

کلاس مجازی در واقع یک فضای مجازی است که نیازی به حضور فیزیکی استاد و دانش آموز در محل برگزاری کلاس نیست و بدین ترتیب در وقت و هزینه صرفه جویی صورت می گیرد.

برای شرکت در کلاس مجازی چه ابزارهایی لازم است؟

جهت شرکت در کلاس مجازی می توان از ابزارهای زیر استفاده نمود:

 1. کامپیوتر خانگی
 2. لپ تاپ
 3. PDA و تبلت
 4. موبایل

بدیهی است از آن جهت که این کلاس ها در بستر وب برگزار می گردد بایستی به اینترنت پرسرعت نیز دسترسی داشت.

توصیف کلاس مجازی:

شاید غیر قابل تصور باشد اما با وجود اینکه امکان شرکت در کلاس مجازی از طریق یک آدرس در فضای اینترنتی فراهم می گردد، اما قابلیت های یک کلاس درس حضوری را به علاوه ی قابلیت های بسیار زیاد و جذاب تر دیگری در اختیار کاربر قرار می دهد.

در کلاس مجازی همانند کلاس حضوری استاد و دانش آموز و همینطور تخته ای برای نوشتن وجود دارد. به محض ورود دانش آموز به کلاس، نام او در لیست دانش آموزان حاضر در کلاس نمایش داده می شود. دانش آموز می تواند استاد و افراد دیگر کلاس را ببیند. افراد کلاس می توانند به صورت فردی و گروهی به شکل صوتی، تصویری و متنی به گفتگو با یکدیگر و با استاد بپردازند. امکان پرسش و پاسخ بین استاد و دانش آموز وجود دارد. استاد می تواند محیط دسک تاپ خود را برای کلیه ی دانش آموزان به نمایش گذاشته و به هنگام تدریس از انواع مختلف محتوای صوتی و تصویری استفاده نماید و فایل های مختلف  آموزشی را با دانش آموزان خود به اشتراک بگذارد، همچنین استاد می تواند در خلال تدریس پرسش هایی را مطرح و پاسخ دانش آموزان را دریافت نماید و حتی به دانش آموزان اجازه ی نوشتن روی تخته سیاه کلاس را دهد. به این ترتیب دانش آموز لذت علم آموزی را در فضای مجازی تجربه خواهد نمود.

مزایای شرکت در کلاس مجازی:

 • کاهش نیاز به تردد و صرفه جویی در زمان و هزینه
 • از میان رفتن محدودیت های زمانی و مکانی
 • پایین تر بودن هزینه کلاس های مجازی نسبت به کلاس های حضوری
 • افزایش کیفیت دوره های درسی به دلیل امکان بهره گیری از انواع مختلف محتوای صوتی و تصویری
 • قابل ضبط بودن کلاس ها و امکان مشاهده چندین باره ی کلاس درس در طول شبانه روز
 • امکان برگزاری نظرسنجی و آزمون های کوچک کلاسی
 • افزایش مشارکت دانش آموزان در کلاس و افزایش اعتماد به نفس آن ها به دلیل قرار گرفتن در محیط مجازی
 • امکان نظارت والدین بر روند تدریس معلمان

بطور کلی در محیط کلاس مجازی کلیه امکانات حقیقی به صورت مجازی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد وگروه آموزشی مدرسه اینترنتی ثمین این امکان را در محیط شخصی هر دانش آموز فراهم نموده و سعی کرده با تهیه سرورها و امکانات مناسب کلاس هایی با کیفیت قابل قبول برای دانش آموزان خود برگزار نماید. 

پیام بگذارید

*

code

X