آموزش آنلاین ، آینده سیستم آموزشی جهان

آموزش آنلاین، آینده سیستم آموزشی جهان

آموزش آنلاین
آموزش آنلاین

امروزه به لطف پیشرفت سریع تکنولوژی، آموزش آنلاین یکی از محبوب ترین روش های آموزشی در جهان به حساب می آید. دوره های بسیاری به صورت آموزش آنلاین برگزار می شوند، از دوره های بلندمدت تحصیلی و دانشگاهی گرفته تا دوره های کوتاه مدت با مدارک معتبر بین المللی که توسط موسسات گوناگون در سراسر جهان ارائه می شوند.

امروز می خواهیم در رابطه با آموزش آنلاین با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

آموزش آنلاین چیست؟

آموزش آنلاین، آینده سیستم آموزشی جهان است. هر چند امروز نیز بسیار فراگیر است و در سراسر جهان از آن به طور گسترده استفاده میشود. اکثرا به آموزش آنلاین، همان آموزش الکترونیکی می گویند. هر چند بین این دو عنوان، تفاوت های ظریفی وجود دارد.

این روش آموزش، یک بستر آنلاین و سیستم ارتباط از راه دور است که استاد از نوآوری های فناوری اینترنت برای ترغیب و انتقال مفاهیم آموزشی به دانش آموزان یا دانشجویان بهره می گیرد. سپس از طریق همان سیستم بر عملکرد دانشجویان نظارت داشته و موارد آموزشی را به صورت آنلاین به آنها انتقال می دهد.

دانشجویان یا دانش آموزان، در روش آموزش آنلاین نیازی به حضور فیزیکی یا جسمانی در کلاس ندارند و هر جایی که باشند، فقط با اتصال به اینترنت خواهند توانست از کلاسها به صورت غیر حضوری نهایت استفاده را ببرند.

اهمیت آموزش آنلاین

آموزش آنلاین
آموزش آنلاین، روشی ایده آل برای ارتقا سطح دانشِ افراد شاغل

آموزش آنلاین از بسیاری جهات حائز اهمیت است، از جمله:

 1. روشی ایده آل برای کسب علمِ افراد شاغل و یا افراد پراکنده از لحاظ جغرافیایی;
 2. دارای پروسه ثبت نام کوتاه، ساده و آسان نسبت به روش های ثبت نام حضوری;
 3. ایجاد فضای آموزشی مطلوب و تهیه ابزار آلات آموزشی مناسب، مطابق با نیازهای شخصی هر فرد;
 4. امکان بروزرسانی امکانات و ابزارآلات آموزشی و بهره گیری از نوآوری های تکنولوژی;
 5. دسترسی آنلاین، سریع و همزمان به منابع اطلاعاتی از طریق اینترنت;
 6. امکان ترجمه سریع مطالب برای افراد غیر بومی;
 7. یادگیری مطابق با شرایط، سرعت و زمانبندی هر فرد;
 8. کاهش هزینه های زمانی و مادی در یادگیری

و بسیاری نکات مهم دیگر که باعث فراگیر شدن و محبوبیت این روش در سطح جهانی شده است و هر روز افراد بیشتری را مشتاق این روش مدرن می کند.

3 روش معروف آموزش آنلاین

روش آموزش آنلاین همزمان، بسیار شبیه به حضور در کلاس های درس سنتی است.

دانشمندان این روش آموزشی را از جنبه های گوناگونی طبقه بندی می کنند. برخی بر اساس ابزارهای یادگیری و برخی بر اساس معیارهای زمانی و محتوای آموزشی. سه روش ساده آموزش آنلاین که هر کسی با توجه به شرایطش می تواند یکی از آنها را برگزیند، شامل:

 • آموزش آنلاین همزمان/ زنده

   در این روش، آموزش به صورت مستقیم و زنده در یک زمان بین استاد و دانشجویان صورت میگیرد. یکی از مثالهای بارز آن کنفرانس های ویدیویی یا تلفنی و کلاس های درس همزمان در Adobe Connect است. در این روش تعامل استاد و دانشجو بیشتر بوده و بر درک بهتر یک موضوع تاکید بیشتری می شود. از چالش های این روش این است که همه افراد بتوانند به طور همزمان به سیستم دسترسی داشته باشند.

 • آموزش آنلاین غیر همزمان

   در این روش، ارتباط به صورت همزمان و فوری نیست و مبادله اطلاعات از طریق ایمیل، پلتفرم های بحث و گفتگو  و غیره … صورت میگیرد. در واقع بسته به موقعیت مکانی و دسترسی فرد به اینترنت، ارتباط به صورت غیر مستقیم شکل میگیرد. در این روش، فرد از تعامل کمتری با افراد دیگر در دوره برخوردار است و ممکن است در بسیاری موارد به قدر کافی و لازم در درک مطالب قانع نشود.

 • آموزش آنلاین ترکیبی

   این روش تقریباً ترکیبی از روش های متفاوت آنلاین است و افراد علاوه بر ارتباطات مستقیم دوره ای، از طریق پیام رسان، امتحانات و آزمون های کلاسی سنجیده می شوند تا نسبت به سطح یادگیری خود فیدبک لازم را بگیرند.   

هر کدام از این روش ها، مزایا و معایب ویژه خود را دارد که باید به درستی سنجیده و با توجه به شرایط هر شخص، روش مناسب او برگزیده شود. شبیه ترین روش به روش سنتی حضور در کلاس های درس، روش همزمان و زنده است تا هم تعامل دانش آموزان با استاد به درستی حفظ شود و هم مفاهیم به درستی به آنها انتقال یابد.

آموزش آنلاین برای چه کسانی مناسب است؟

آموزش آنلاین، تقریباً برای تمام افراد با اهداف گوناگون متناسب است.

افراد برای استفاده از روش آموزش آنلاین هیچ محدودیتی ندارند و در هر سن، مکان و موقعیتی که باشند، می توانند از این روش استفاده کنند. در واقع، بعد از فراگیری پاندمی کرونا، این روش برای همه اجباری شد، اما قبل از آن نیز بسیاری از آموزش آنلاین بهره می گرفتند.

کارمندانی که به تحصیل علاقه داشتند یا در پی ارتقا جایگاه شغلی خود بودند، از آموزش آنلاین استفاده می کردند تا در زمان صرفه جویی کرده و بدون تداخل با برنامه کاری خود، تحصیل را نیز در برنامه بگنجانند. مورد بعدی، افرادی بودند که بعد مسافت آنها را از حضور فیزیکی در محل محروم کرده بود و مجبور بودند برای صرفه جویی در زمان و هزینه از کلاس های آنلاین استفاده کرده و محلی دورتر آموزش ببینند.

در واقع، اگر گزینه اجبار را حذف کنیم، افرادی که کمبود وقت، بعد مسافت و یا مشکل هزینه دارند، عمده افرادی هستند که از این روش بهینه استفاده می کنند.

به طور کلی، تمامی روش های آموزشی آنلاین، تنها زمانی می توانند مفید باشند که هر فرد، خود را به طور کافی ترغیب و تشویق نماید و با صرف زمان کافی برای دروس، آنها را به درستی یاد بگیرد.

کلام آخر

   مدرسه آموزش آنلاین ثمین (iranischool.com)، از جمله معتبرترین مدارس آموزش های آنلاین بین المللی ایران است که از سال 1383 شمسی فعالیت خود را آغاز نموده و مجوز رسمی از آموزش و پرورش ایران دارد. خدمات این مدرسه مختص دانش آموزان ایرانی خارج از کشوری است که قصد دریافت مدارک معتبر ایرانی را دارند.

این مدرسه با همکاری تیمی از متخصصین خلاق و باتجربه و با بهره گیری از جدیدترین استانداردهای آموزشی دنیا، دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی را که خارج از ایران سکونت دارند یا به تازگی قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند، به صورت غیرحضوری و آنلاین تعلیم داده و مدارک معتبر آموزش و پرورش ایران را به آنها تقدیم می نماید.

مدارک تحصیلی ایران در مقاطع دیپلم و پیش از آن، از اعتبار بالایی در مراجع بین المللی برخوردار است و در اکثر کشورهای مطرح دنیا، از جمله کانادا قابل ترجمه و معادل سازی است. آموزش های آنلاین، محدودیت های جغرافیایی را برای افراد جهان از بین برده و دانش آموزان هر جای دنیا که باشند، می توانند از آموزش های با کیفیت این مدرسه معتبر اینترنتی بهره مند شده و مدارک تحصیلی معتبر خود را در تمامی مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دیپلم، به صورت آنلاین دریافت نمایند.

پیام بگذارید

*

code

X